Quick Answer: Are groceries more expensive in Anchorage?

Are groceries expensive in Anchorage?

Groceries in Alaska are significantly more expensive than in the lower 48 states. … Alaska prices include cereal for $7.39, $18.79 for sugar, $19.29 for laundry detergent, and more.

Are groceries more expensive in Alaska?

As it turns out, food in Alaska isn’t cheap; in fact, according to one Alaska resident, you often have to “[pay] 5x as much for a food item than you did in the lower 48 [states].”

What are the food prices in Anchorage Alaska?

While meal prices in Anchorage can vary, the average cost of food in Anchorage is $40 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Anchorage should cost around $16 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

What items are more expensive in Alaska?

10 Common Things That Are Way More Expensive In Alaska Than Anywhere Else In The U.S.

  • Milk. Flickr – Travis. …
  • Olive Oil. Flickr – Travis. …
  • Frozen Pizza. Flickr – vofuth. …
  • Subway. Flickr – James Brooks. …
  • Or, all fast food in general. Flickr – Wendy. …
  • Water. Flickr – Travis. …
  • Ice Cream. Flickr – Kim F. …
  • Orange Juice. Flickr – Travis.
IT IS INTERESTING:  Best answer: What do I need to know about hiking in Alaska?

What should you avoid in Alaska?

20 Things Everyone In Alaska Should Avoid At All Costs

  • Farmed seafood. Flickr – Judi Knight. …
  • Or buying fish in general. …
  • Even feeding your dogs farmed fish. …
  • Eating hot dogs. …
  • Camping without a view. …
  • Snacking on chips from the lower 48. …
  • Shopping at big corporate box stores. …
  • Drinking wine that isn’t from Alaska.

How much is a Big Mac in Alaska?

The price of Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) in Anchorage, Alaska is $11. This average is based on 9 price points. It provides a decent estimate, but it is not yet reliable. Latest update: September 19, 2021.

Can you live in Alaska for free?

While it’s a common misconception that you can move there for free, you can get paid to live in Alaska. The Alaska Permanent Fund Dividend (PFD) takes the state’s oil wealth and shares an annual portion with all permanent residents (both children and adults).

How much does a pizza cost in Alaska?

If you’re on a tight budget, be happy if you’re dining in Alaska, where pizzas are the cheapest at just $7.25 a pop. You’re also getting a good deal in Maine and Kentucky, where the median price is $7.50 and $8, respectively.

What’s the price of milk in Alaska?

Got milk? For many milk is a grocery staple. However, depending upon where you live, the cost can fluctuate dramatically. According to the USDA, the average gallon of whole milk is $3.59 a gallon.

Average Price Of Milk In Every State.

IT IS INTERESTING:  Best answer: Does the Alaskan pipeline freeze?
State Cost
Alaska $3.78
Arizona $1.98
Arkansas $2.99
California $2.69