How much is a pound of bananas in Alaska?

How much is a Big Mac in Alaska?

The price of Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) in Anchorage, Alaska is $11. This average is based on 9 price points. It provides a decent estimate, but it is not yet reliable. Latest update: September 19, 2021.

What is the price of a loaf of bread in Alaska?

The Cost of Living in Alaska

Item Cost in Seattle Cost in Nome
Apples $1.69 / lb. $5.99 / lb.
Tomatoes $1.79 / lb. $5.49 / lb.
Large bread loaf $1.25 $2.59
12 large eggs $2.29 $3.79

How much is a hamburger in Alaska?

Things are more expensive in Alaska. A fast food meal is going to run $8 to $10. A burger/sandwich at a sit down restaurant will cost you $13 to $17. A steak is going to run $15 to $30 or even high for a good ribeye or at a more expensive place.

How much is pizza in Alaska?

If you’re on a tight budget, be happy if you’re dining in Alaska, where pizzas are the cheapest at just $7.25 a pop. You’re also getting a good deal in Maine and Kentucky, where the median price is $7.50 and $8, respectively.

IT IS INTERESTING:  Question: What is Alaska's state tree?

How much does a gallon of milk cost in Alaska?

For many milk is a grocery staple. However, depending upon where you live, the cost can fluctuate dramatically. According to the USDA, the average gallon of whole milk is $3.59 a gallon.

Average Price Of Milk In Every State.

State Cost
Alaska $3.78
Arizona $1.98
Arkansas $2.99
California $2.69

Do Alaskans pay taxes?

Alaska has no state income or sales tax. The total state and local tax burden on Alaskans, including income, property, sales, and excise taxes, is just 5.16% of personal income, the lowest of all 50 states.

How much is minimum wage in Alaska?

What is the minimum wage in Alaska? Alaska is one of 29 states with a minimum wage above the federal minimum wage of $7.25. The minimum wage in Alaska was $10.19 throughout 2020 and will increase to $10.34 on January 1, 2021.

What should you avoid in Alaska?

20 Things Everyone In Alaska Should Avoid At All Costs

  • Farmed seafood. Flickr – Judi Knight. …
  • Or buying fish in general. …
  • Even feeding your dogs farmed fish. …
  • Eating hot dogs. …
  • Camping without a view. …
  • Snacking on chips from the lower 48. …
  • Shopping at big corporate box stores. …
  • Drinking wine that isn’t from Alaska.

How much is Coke in Alaska?

Cost of Living in Anchorage

Restaurants Edit
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 2.30$
Water (12 oz small bottle) 1.89$
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 3.87$

Why is food expensive in Alaska?

Groceries in Alaska are significantly more expensive than in the lower 48 states. … These prices can be attributed to where Alaska is geographically — about 500 miles north of the continental U.S. Alaska is also the largest state, it’s about as big as Texas, California, and Montana combined.

IT IS INTERESTING:  Frequent question: What benefits do Alaskans get?

Is McDonald’s more expensive in Alaska?

A McDonald’s burger costs more than twice as much in Juneau, Alaska as it does in Conway, Arkansas ($4.82 vs $2.24). Hawaii and Alaska take 40% of the top ten most expensive places, likely because of the increased shipping costs of these more remote states.