How much are utilities in Fairbanks Alaska?

How much do utilities cost per month in Alaska?

Utilities. Alaska’s natural gas and electricity bills are more than 33% higher than the national average. Average monthly utility bills are about $250 but can rise to around $300.

Is it expensive to live in Fairbanks Alaska?

Fairbanks’s housing expenses are 22% higher than the national average and the utility prices are 118% higher than the national average. Transportation expenses like bus fares and gas prices are 22% higher than the national average. Fairbanks has grocery prices that are 23% higher than the national average.

How much are utilities in Alaska?

The U.S. Energy Information Administration reported that the average monthly electric bill for Alaska residents currently sits at $127.83/month.

How much is a dozen eggs in Fairbanks Alaska?

Food prices

Markets Edit
Eggs (regular) (12) 3.23$
Local Cheese (1 lb) 5.75$
Chicken Fillets (1 lb) 5.33$
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 6.49$
IT IS INTERESTING:  You asked: What is considered rural Alaska?

How much is a Big Mac in Alaska?

The price of Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) in Anchorage, Alaska is $11. This average is based on 9 price points. It provides a decent estimate, but it is not yet reliable. Latest update: September 19, 2021.

What’s the price of milk in Alaska?

Got milk? For many milk is a grocery staple. However, depending upon where you live, the cost can fluctuate dramatically. According to the USDA, the average gallon of whole milk is $3.59 a gallon.

Average Price Of Milk In Every State.

State Cost
Alaska $3.78
Arizona $1.98
Arkansas $2.99
California $2.69

Is Fairbanks Alaska a good place to live?

Despite city-living Alaska-style, Fairbanks feels rural and is a great gateway to very remote places. The community as a whole is very welcoming, friendly, and generous. Extracurricular activities for kids and adults abound.

What is the most common job in Alaska?

5 Popular Alaska Jobs

  • Zoologists and wildlife biologists.
  • Geological and petroleum technician.
  • Airline pilots, copilots, and flight engineers.
  • Material moving workers.
  • Commercial pilots.

How much money do you need to live comfortably in Alaska?

Generally, it’s essential to take home at least three times the cost of your monthly rent to live comfortably. As the median rent cost of a one-bedroom apartment in Anchorage is $1,055, the average resident would need to take home $3,165 before taxes to live comfortably in Alaska. That translates to $37,980 yearly.

How much is minimum wage in Alaska?

What is the minimum wage in Alaska? Alaska is one of 29 states with a minimum wage above the federal minimum wage of $7.25. The minimum wage in Alaska was $10.19 throughout 2020 and will increase to $10.34 on January 1, 2021.

IT IS INTERESTING:  How cold does Alaska get in August?

Why is Alaska so expensive?

The easy answer is that Alaska is big and sparsely populated, access to many places is difficult and it’s far from places where goods are manufactured. Shipping is, therefore, expensive, and it drives up the costs of everything from gasoline to lumber to finished consumer goods. Hence, everything is more expensive.

How much are eggs in Fairbanks?

Cost of Living in Fairbanks

Restaurants Edit
Eggs (regular) (12) 3.23$
Local Cheese (1 lb) 5.75$
Chicken Fillets (1 lb) 5.33$
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 6.49$

How much does food cost in Fairbanks Alaska?

While meal prices in Fairbanks can vary, the average cost of food in Fairbanks is $50 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Fairbanks should cost around $20 per person.

Why is food expensive in Alaska?

Groceries in Alaska are significantly more expensive than in the lower 48 states. … These prices can be attributed to where Alaska is geographically — about 500 miles north of the continental U.S. Alaska is also the largest state, it’s about as big as Texas, California, and Montana combined.