Frequent question: How much does a gallon of milk cost in Juneau Alaska?

How much does food cost in Juneau Alaska?

While meal prices in Juneau can vary, the average cost of food in Juneau is $39 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Juneau should cost around $16 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

How much does it cost to live in Juneau Alaska?

Juneau cost of living is 121.5

COST OF LIVING Juneau Alaska
Housing 168.7 134.3
Median Home Cost $415,800 $293,400
Utilities 82.5 169.8
Transportation 72.1 98.2

How much does a gallon of milk cost in Sitka Alaska?

Cost of Living in Sitka

Restaurants Edit
Water (12 oz small bottle) 2.40$
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 6.55$
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3.87$

Is Juneau expensive?

Juneau is now more expensive than Fairbanks or Anchorage, according to the report, with a cost of living 34.5 percent greater than the national average. Fairbanks was 29.8 percent above the average; Anchorage was 28.4 percent above the average.

IT IS INTERESTING:  Quick Answer: What is the most common temperature in Alaska?

How much is a loaf of bread in Juneau Alaska?

Food prices

Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 3.93$
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3.52$
Rice (white), (1 lb) 3.42$
Eggs (regular) (12) 3.44$

Are groceries expensive in Juneau?

Juneau has grocery prices that are 44% higher than the national average. Healthcare in Juneau is 56% higher than the national average.

Why is Juneau so expensive?

Rural Alaskan communities have to import fuel by air, causing some cities to charge as much as $9 per gallon for gasoline. The average cost for a home in Juneau was $304,000 in 2009.

How much is a gallon of gas in Alaska?

The average value for Alaska during that period was 1.03 U.S. Dollar with a minimum of 0.99 U.S. Dollar on 05-Jul-2021 and a maximum of 1.04 U.S. Dollar on 23-Aug-2021. For comparison, the average price of gasoline in the world for this period is 1.61 U.S. Dollar. Use the drop menu to see the prices in gallons.

How much is a loaf of bread in Alaska?

The Cost of Living in Alaska

Item Cost in Seattle Cost in Nome
Apples $1.69 / lb. $5.99 / lb.
Tomatoes $1.79 / lb. $5.49 / lb.
Large bread loaf $1.25 $2.59
12 large eggs $2.29 $3.79

Is food more expensive in Alaska?

Groceries in Alaska are significantly more expensive than in the lower 48 states. … These prices can be attributed to where Alaska is geographically — about 500 miles north of the continental U.S. Alaska is also the largest state, it’s about as big as Texas, California, and Montana combined.

IT IS INTERESTING:  What did the US gain from getting Alaska?

How much does a gallon of milk in Alaska cost?

For many milk is a grocery staple. However, depending upon where you live, the cost can fluctuate dramatically. According to the USDA, the average gallon of whole milk is $3.59 a gallon.

Average Price Of Milk In Every State.

State Cost
Alabama $3.75
Alaska $3.78
Arizona $1.98
Arkansas $2.99

How much is a gallon of milk in Alaska right now?

Cost of Living in Anchorage

Restaurants Edit
Milk (regular), (1 gallon) 3.87$
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3.77$
Rice (white), (1 lb) 3.11$
Eggs (regular) (12) 3.10$

How much does a gallon of milk cost in Hawaii 2021?

Cost of Living in Honolulu

Restaurants Edit
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 2.25$
Water (12 oz small bottle) 2.13$
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 6.84$